نر کشی در زنبور عسل

نرکشی

نر کشی در زنبور عسل به این صورت است که زنبور نر از تخمهای بارور نشده بوجود می آید ملکه و کارگر از تخمهای بارور شده ملکه تولید می شوند.

تخم نر را هم ملکه می تواند بگذارد و هم کارگران

تخم کارگران و ملکه را تنها نگاه می تواند بگذارد

ملکه معمولا در ماههای بخصوصی از سال یعنی از اسفند تا مرداد تكم نر می گذارد

کارگران حدود ۵ هفته یا کمی بیشتر پس از بی ملکه شدن تخم نر می گذارند گذاشتن تخم نر در ماههای ذکر شده در بالا وسيله ملکه امری است طبیعی نرزائی وسیله کارگران در هرزمان غیر طبیعی است

ملکه در خارج از زمان گفته شده در بالا معمولا تخم نر نمی گذارد

کارگران برای نرزائی محدودیت زمانی بخصوص ندارند

تخم نر گذاشتن وسیله ملکه طبق نیاز جمعیت و امری غریزی است

گذاشتن تخم نر وسیله کارگران وضعی است اتفاقی، اجباری. اضطراری و بهر حال غیر طبیعی

تولید نر وسیله ملکه به جمعیت امکان ادامه زندگی می دهد

تولید نر وسیله کارگران معمولا اعلام پایان زندگی جمعیت است.

ملکه زنبور عسل پس از پایان دوره زمستانی اولین تخمهای نر را معمولا از اسفند ماه می گذارد و زنبورهای نر در فروردین یا اوایل اردیبهشت متولد و از این زمان ببعد در کندوها دیده می شوند.

زنبورهای نر برخلاف کارگران مجازند بهرکندوی که مایلند بروند بدون آنکه سربازها مانع ورودشان گردند. مجاز بودن رفت و آمد نرها به کندوهای مختلف یکی از

بزرگترین اشکالات نر کشی در زنبور عسل

آن اینکه با ورود نر به یک کندوی بیمار آلودگی را با خود به جمعیتهای سالم سایر کندوها می برند و باعث بیمارشد نشان می گردند. در خرداد و تیر تعداد نرهای هر کندو به حداکثر می رسد، تعداد متعادل برای هر کندو حدود ۵۰۰ زنبور نر حساب می شود ولی اغلب بیش از اینها شده . به ۳۰۰۰ عدد و بیشتر هم می رسند که برای زنبوردار بهیچوجه جالب نیست چون در هیچیک از فعالیتهای شهدآوری شرکت نمی کنند.

زنبورهای نر بسیار پرخور بوده و از آنجائیکه خودشان معمولا عسل را از سلولهای شانها برنمی دارند یک عده از زنبورها باید مامور تغذیه اشان باشند. در نتیجه تعداد نه چندان کمی از زنبورهای کارگر مشغول خدمت به آنها شده و از کار اصلیشان که آوردن شهد به کندوها باشد باز می مانند.

تنها کاری که نرها می توانند انجام دهند و برای آن نیز درست شده اند جفتگیری با ملکه های باکره است که پس از رسیدن به سن بلوغ یعنی ۱۴ روز پس از تولد آمادگی برای این کار پیدا می کنند. از اوایل مرداد ماه قدرت جمعتها کم کم رو به نزول می رود.

در حالت عادي جمعيتها دیگر ملکه ای تولید نمی کنند تا نرها با آنها جفتگیری نمایند بدین طریق وجودشان بی فایده می گردد. از این تاریخ ببعد کارگران نرها را بصورت مجوداتی مفتخوار و مزاحم نگاه می کند که اگر اجازه ادامه زندگی داشته باشند قسمت اعظم عسلهای ذخیره شده در زمستان باید صرف تغذيه آنها گردد که از نظر اقتصادی به ضرر کارگران تمام خواهد شد.

بهمین دلیل اغلب از اواسط مردادماه مانع ورود زنبورهای نر به کندوهایشان می گردند.

اصرار و سرسختی نرها برای ورود بداخل کندو آنقدر ادامه می یابد تا از گرسنگی در کنار سوراخ پرواز و با نزدیکیهای آن تلف گردند. این وضع را در زنبورداری «نرکشی» نامیده اند.

نرکشی

معمولا تا اوایل شهریور ماه در تمام جمعيتهای زنبورستان پایان می یابد و همراه آن سال زنبورها نیز پایان می یابد اول شهریور ماه عملا شروع نوروز یعنی آغاز سال تازه برای زنبورها است.

طبق گزارشهای رسیده در بعضی از نقاط ایران مرکزی و شمالی بدلیل زود تمام شدن شهد و گل در طبیعت، نرکشی در تیر و حتی خرداد ماه نیز دیده می شود. این وضع به زنبوردار صدمه می زند،

تصور می کنم زنبوردار با استفاده از تقویم زنبور داری که خود از سالهای قبل ترتیب داده پیش از آنکه شهد و گرده گل در منطقه ای که کندوها در آنجا قرار دارند. کاملا تمام شده و زنبورها وادار به نرکشی نماید. کندوهایش را به نقطه ای دیگر با شهد فراوان نمود

منبع از کتاب دکتر شهرستانی نر کشی در زنبور عسل

کلیدواژه : زنبور عسلنر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان