طرز پیوند زدن لاروها

لارو

ما در این مطلب به طرز پیوند زدن لاروها می پردازیم این روشی است که به کمک آن جمعیت ها را به طور مصنوعی وادار به تولید ملکه به تعداد زیاد برای فروش می کند.

از این روش متخصصین استفاده نموده و جمعیت هایی که در حالت عادی بوده و تصمیم به تولید ملکه ندارند را مجبور به ازدیاد ملکه به تعداد نامحدود تازه ان هم ملکه هایی که ما خودمان انتخاب نموده ایم می نمایند.

بدین طریق ملکه های تولید شده قبل از تولد از لحاظ خواص وراثتی و قدرت فعالیت و وضع جسمی کاملا و دقیقا مورد بررسی قرار گرفته و پس از تولد نیز دوباره همه خواصشان کنترل گشته و تنها بهترین ملکه ها انتخاب و بقیه حذف می گردند.

برای انجام پیوند زدن لارو ها قابی را انتخاب نموده داخلش ۲ یا ۳ تخته کوچک که کم و بیش هم عرض تخته های خود قاب باشند به فواصل تقذیبا مساوی هر سمت آن ها را تنها با یک میخ می کوبند تا داخل قاب باشند.

بتوانند آن ها را بهر سمت که مایل باشند بچرخانند این قاب آماده دریافت لارو برای تولید ملکه هاست. روی هر یک از تخته های قابل چرخش یک ورقه نازک موم پرچ شده و به پهنای خود تخته می چسباند.

روی این موم هم سلول های ملکه را که مصنوعا و با استفاده از قالب های چوبی درست نموده اند ردیف می نشانند. داخل هر سلول مصنوعی ملکه تخمی قرارداده تمام قاب را داخل یک جمعیت پرستار که از قبل به طریقی که گفتیم.

تخم ها را لازم نیست که از جمعیت های خوب انتخابی کرد. از هر جمعیی می توان آن ها را برداشت ۲ تا ۳ روز بعد قاب پیوند را بیرون می آورند.

در این فاصله

لاروها از تخم بیرون آمده و تولده یافته اند. زنبورهای پرستار طبق روال کار داخل تعدادی از آن ها ژله رویال ریخته اند.

تمام لاروها را با قاشق پیوند بیرون می ریزند. ژله رویال موجود در بعضی از سلول ها را بین سلول های مصنوعی ملکه تقسیم می کنند. داخل هر یک از آن ها ژله رویال انتقال می دهند.

آنگاه لاروهای جوان یک الی ۲ روزه را فقط و فقط از جمعیت های مادر که قبلا فعالیت و آرامش و رفتارشان جالب تر ازبقیه جمعیت ها بوده وسیله قاشق پیوند و یک قلم موی ظرف از سلول هایشان برداشته آن ها را داخل سلول های مصنوعی ملکه که بتازگی ژله رویال هم داخلشان ریخته شده پیوند می نمایند.

لارو

مهم در این پیوند اینست که لاروها در سلول ها تازه نیز در همان سمتی قرار گیرند که در سلول های قبلی بوده اند. چون منافذ تنفسی لاروها تنها در یک سمت بدنشا قرار دارند و حتما باید مثل قبل رو به هوا قرار گیردو تا بتواند تنفس نمایند.

هرگاه ان ها را در سمت دیگر پیوند کنند منافذ تنفسی ژله رویال مسدود شده لاروها خفه می گرداند و زنبورها از پروش آن ها خودداری می نمایند و ما از کارمان نتیجه ای نمی گیرند.

البته اینجا هم قبل از شروع کار ملکه و همه شان ها با سلول های سرباز را حذف و به کندوهای دیگر انتقال می دهند.

در این روش

انتخاب تخم برای پیوند زدن لاروها د رمحله اول کار به این دلیل است که بتوان به اندازه کافی ژله رویال بین همه سلول های مصنوعی ملکه به این منظور می باشد که معمولا زنبور ها در سلول هایی که ژله رویال وجود داشته و لارو هم باشد ژله رویال بیشتری ریخته و همه آن لاروها را پرورش می دهند.

حال آنکه هر گاه مستقیما لاروهای جمعیت مادر را در داخل سلول ها انتقال می دادند زنبورها تنها داخل تعداد معینی از سلول های مصنوعی ملکه ژله رویال ریخته و از پرستاری بقیه صرف نظر می کردند در نتیجه تعداد ملکه های که تولید می نمودند خیلی کمتر می شد.

با استفاده از این روش تعداد بیشتری ملکه تولید می شود. پس از انجام این کار قاب پیوند را دوباره داخل همان جمعیت پرستار آویزان می کنند تا آن ها به پرستاری لاروها بپردازند و پس از طی چند روز سر همه سلول ها را با موم مسدود نمایند.

سلول ها مسدود شده

ملکه را داخل قفس های ملکه گذاشته قفس را در انکوباتور با ۳۵ درجه گرما قرار می دهند تا ملکه ها یکی بعد از دیگری تولد یابد .

داخل قفس مقدار کمی خمیر شیرین می گذارند تا ملکه ها در ساعات اول زندگی از گرسنگی تلف نگردند. رساندن آب در انکوباتور و یا هرجای دیگر ساعت به ساعت مهمترین وظیف پرورش دهندگان ملکه است.

ملکه های تولید شده به طریقی که بعدا خواهد آمد جفتگیری داده روانه بازار فروش می کنند تا در کندوهای خریداران جانشین ملکه های پیر و فرتوت گردند.

اگر قرار بر این شود که به جای انکوباتور از جمعیت ها استفاده شود می توان قاب پیوند را داخل کندو آویزان کرد و حتی به جای یک قاب می توان در هرکندو ۳ یا ۴ قاب و در صورتی خیلی قوی بودن جمعیت تعداد بیشتری قاب پیوند آویزان نموده و ملکه های زیادتر از هر کندو تولید کرد.

ولی در این حال قاب های پیوند باید در اتاق عسل یک جمعیت خیلی قوی آویزان شود تا دور از دسترس ملکه که در طبقه پائین است باشد

منبع از کتاب دکتر شهرستانی پیوند زدن لارو ها

برچسب: پیوند زدن لاروها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

توسط
تومان