حملات خارجی برای کندو

حملات-خارجی-برای-کندو

کندو ی زنبور ممکن مورد حملات خارجی قرار بگیرد که ما در این مطلب برای شما بازگو می کنیم و راه حل مقابله با آن را برای شما توضیح میدهیم

مورچه

بعضی مواقع کندوهای ضعیف مورد حمله مورچه ها قرار می گیرند و بعضی از انواع آنها به نوزادان و عسل حمله می کنند برای جلوگیری از ورود مورچه ها به کندو روشهای مختلفی را می توان اعمال کرد:

١۔ علفهای جلوی کندو را چیده و در آن آهک ریخت

٢- کندوها را روی پایه های بلندی که در طشتک پراز آب یا نفت قرار گرفته است گذاشت.

٣- سوراخ لانه آنها را باندازه ۲۰ سانتیمتر کنده وسپس یک قرص سولفور دوکرین یا متیل پرماید و یا مقداری نفتالین در آن ریخته و سوراخ را با خاک مرطوب پوشانید.

موش

موش نیز از دشمنان طبیعی کندو و عسل است که گاهی در فصول سرد پائیز و زمستان از سوراخهای موجود در کندو وارد آن شده و از عسل تغذیه می کند. در صورتیکه کلنی قوی باشد همان ابتدا چند نیش خورده . و كشت میشود و چون زنبوران نمی توانند جسد آنرا به بیرون حمل کنند در نتیجه برای جلوگیری از فاسد شدن آنرا مومیایی می کنند. بهمین علت برای جلوگیری از ورود موشها به کندو بایدارتفاع سوراخ پرواز حداکثر ۷ میلیمتر باشد.

پرندگان

مهمترین پرندگانیکه زنبور خوار بوده و در صورت حمله به زنبورستان تلفات زیادی به زنبوران وارد میسازند زنبور خوار سبز کوچک و زنبورخوار معمولی ، زنبور خوار گلوخرمایی است که در بین مردم به سبزقبا مشهورند. و در حین پرواز زنبوران را شکار می کنند برای مبارزه با این پرندگان باید ازتفنگ ساچمه ای با تفنگ صدا دار استفاده نمود. چلچله نیز بعضی مواقع به زنبور حمله می کند.

خرس

از دشمنان دیگر کندو خرس است که برای دستیابی به عسل کندو را خرد کرده و ضرر زیادی به زنبوردار وارد میسازد. این حیوان بدلیل داشتن لایه ضخیم چربی در مقابل نیش زنبور مصون و مقاوم است . برای مبارزه با آن باید ازتفنگ استفاده کرد.

حملات خارجی برای کندو : زنبور زرد ( گرگ زنبور)، زنبور خرمایی

هردو از دشمنان سرسخت زنبور عسل هستند که علاوه بر اینکه از زنبورا عسل تغذیه می کنند در صورت ضعیف بودن کلنی کندو حمله کرده و عسل آنرا غارت می کنند. زنبوران خرمایی و زرداکثرا در حین پرواز زنبوران کارگر را شکار کرده و می خورند.

روشهای مبارزه با این حشرات عبارتنداز:

۱- گذاشتن تله در زنبورستان (برای اینکار شیشه ای تهیه نموده و در آن

مقدار کمی شربت می ریزیم سپس در دهانه آن یک عدد زنبور بیرون کن بطور معکوس می گذاریم باین ترتیب زنبوران زرد وارد شیشه شده و نمی توانند خارج شوند)

٢- پیدا کردن لانه ها و انهدام آنها

٣- قراردادن جگر یا طحال گوسفند آلوده به سم و معدوم نمودن آنها

۴- آویزان کردن جگر گوسفندی در محوطه زنبورستان و سوزانیدن زنبوران زردجمع شده بر روی آن

کلیدواژه : زنبور زرد
توسط
تومان